Yearly Ranking 2022



Position Performer Country Category Points
101 Krum Petrov Rusinov
"Svetlina 1909" Community center
Bulgaria A1 270
102 "Morski pesachinki" Vocal formation
Association "Art Music"
Bulgaria B1 264
103 "Srednogorski polah" Dance group Bulgaria D1 264
104 "Naniz i Vedritsa - Pastra svilenitsa" Folklore formation Bulgaria A2 252
105 "Orfey" Vocal Formation
Association for Friendship with the Peoples of Russia and CIS
Bulgaria I2 252
106 Singing folklore ensemble
"St. St. Cyril and Methodius" Community Center - 1894 - Parvomay"
Bulgaria F2 246
107 Mixed choir
"Videlina - 1865" Community center
Bulgaria B2 240
108 Female folklore choir at "Chepino" Representative Ensemble for Folklore Songs and Dances
"St. St. Cyril and Methodius - 1905" Community center
Bulgaria B2 234
109 Borislava and Nataliya Gaykovi with Nina Mushevska
Non-profit association "Petnadeset laleta"
Bulgaria B1 228
110 Vasilka Petrova
"Iskra 1954" Community center
Bulgaria A2 225
111 "Kitka" Group for folk dances Bulgaria D2 220
112 "Palitra" Vocal group
"Svetlina - 1941" Community center
Bulgaria I2 220
113 "Perla" Group for popular and old urban songs
"Hristo Smirnenski - 1949" Community center
Bulgaria I2 220
114 "Pey, sartse" Folklore group
"Sveti Georgi" Pensioners club
Bulgaria A2 220
115 "Russian Quadrille" Folklore Dance Ensemble
Pedagogical College No. 4 of St. Petersburg
Russia C2 220
116 "Sbiten" Ensemble of modern Slavic song
State Institution "Gomel Regional Philharmonic"
Belarus F2 220
117 "Slaveya" Group for popular and old urban songs
"Otets Paisiy - 1933" Community center
Bulgaria I2 220
118 "Tarškutis" Ensemble Lithuania G1 220
119 "Zgarliyka" Female vocal group
"Otets Paisiy - 1930" Community center
Bulgaria A2 220
120 Arkadiusz Kędziora
Complex of State Music Schools A. Malawski
Poland G1 220
121 Cliff Pakistan
Culture Literary International Friends Forum
Pakistan H2 220
122 "Basko" Ensemble of the Kuban Cossack Center
Autonomous Non-Profit Cossack Organization "Kuban Cossack Military-Patriotic Cultural and Sports Center "Basko"
Russia C2 210
123 "Sharena kitka" Vocal group
"Hristo Botev 1919" Community center
Bulgaria B2 210
124 Group for spring folklore
"Hristo Botev 1928" Community center
Bulgaria A2 210
125 "Kitchitsa" Children's dance group Bulgaria D1 205
126 "Ahinora" Folklore group
"Ahinora 2006" Community center
Bulgaria A2 180
127 "Balkandzhiyche" Junior group from Folklore formation
"Napredak - Elena - 1863" Community center
Bulgaria A1 180
128 "Balkandzhiyche" Middle group from Folklore formation
"Napredak - Elena - 1863" Community center
Bulgaria C1 180
129 "Balkandzhiyche" Senior group from Folklore formation
"Napredak - Elena - 1863" Community center
Bulgaria D1 180
130 "Detelina" Female folklore group
"Hristo Botev 1903" Community center
Bulgaria A2 180
131 "Detelina" Folklore group
"P. K. Yavorov 1928" Community center
Bulgaria B2 180
132 "Disonans" Formation
"Emiliyan Stanev" Secondary school
Bulgaria G1 180
133 "Dyado, baba, vnuche" Group for authentic folklore
"Otets Paisiy 1909" Community center
Bulgaria A2 180
134 "Georgi Chilingirov" Ensemble
"Otets Paisiy 1926" Community center
Bulgaria A2 180
135 "Iskri ot vechnostta" Vocal group
"Iskra - Letnitsa 1997" Community center
Bulgaria B2 180
136 "Iz Pertsem" Ukrainian Dance Ensemble Germany F2 180
137 "Rhythm" Dance ensemble Ukraine D1 180
138 "Svila" Dance group
"Prosveta 1870" Community center
Bulgaria D2 180
139 "Svilenche" Children's-youth dance group
"Prosveta 1870" Community center
Bulgaria D1 180
140 Donna - Maria Simeonova
"Probuda - 1910" Community center
Bulgaria A1 180
141 Duet Desislava Hristova and Hristiyana Tsoncheva
"Hristo Botev - 1919" Community center
Bulgaria B1 180
142 E. Amarjargal
Amka dance studio
Mongolia C2 180
143 Emma Zaharieva Kirilova, soloist of "Graovche" Children's-youth folklore ensemble
Center for support and personal development - Municipal Children's Complex - Pernik
Bulgaria A1 180
144 Eva Balabanova
"Anastas Kipilovski - 1909" Community center
Bulgaria A1 180
145 Group for authentic folklore
"Probuda 1910" Community Center
Bulgaria A2 180
146 Jana Roseline (SMP Negeri 92 Jakarta)
Gantari Gita Khatulistiwa
Indonesia B1 180
147 Puteri Kencana
Sekolah Seri Puteri
Malaysia C1 180
148 Rositsa Stefanova
"Probuzhdane 1902" Community center
Bulgaria A2 180
149 Siyana Slavova Petrova, soloist of "Graovche" Children's-youth folklore ensemble
Center for support and personal development - Municipal Children's Complex - Pernik
Bulgaria A1 180
150 SMPN 92 Ensemble (SMP Negeri 92 Jakarta)
Gantari Gita Khatulistiwa
Indonesia G1 180