International Instrumental Competition "GOLDEN KEYS" 2021 - ONLINE

# Performer Country First round place Second round place Points
1 Vladislav Fedotov
Faculty of folklore inturments of L. V. Sobinov Saratov State Conservatory
Russia 1 1 465
2 "Katowice" Students Song and Dance Ensemble
University of Silesia in Katowice
Poland 1 165
3 Dinko Staykov and Grozdan Ognyanov
"Hristina Morfova" National school of music and stage arts
Bulgaria 1 165
4 Mikołaj Wańkowicz
State Music School Complex in Jarosław
Poland 1 165
5 Deividas Dombovskis
VMU Music Academy
Lithuania 1 165
6 Li Yaqing
Dalian Youth Palace
China 1 165
7 YuJunTeng
Dalian Childrens Palace
China 1 165
8 Ivanesa Lazarova Ilieva
"Nauka -1870" Community center
Bulgaria 1 165
9 Nita Linna Finland 1 165
10 Yavor Kumanov Bulgaria 1 165
11 Kaloyan Kumanov & KillaBee Bulgaria 1 165
12 Aleksandr Baranov
Sosnovo children's art school
Russia 1 165
13 "Sondeckiukai" Accordion Quartet
Siauliai Saulius Sondeckis Gymnasium of Arts
Lithuania 1 165
14 Jonas Vozbutas
Siauliai Saulius Sondeckis Gymnasium of Arts
Lithuania 1 165
15 Matej Kysel
M. R. Štefánik Elementary Art School
Slovakia 1 165
16 Pavel Dimitrov
"Prosveta-1905" Community center
Bulgaria 1 165
17 Teodor Todorv
"Razvitie-1869" Community center
Bulgaria 1 165
18 "Cantelo" Folk-music ensemble
Pärnu Art´s School
Estonia 1 165
19 Accordion quintet
"Filip Kutev" National School of Folklore arts
Bulgaria 1 165
20 Andrey Dmitrievich Klyushenkov
M. A. Balakirev Nizhny Novgorod Musical College
Russia 1 165
21 Ellina Ilment
Faculty of folklore inturments of L. V. Sobinov Saratov State Conservatory
Russia 1 165
22 Motiejus Dudnikas Lithuania 1 165
23 Antoan Stanimirov
"Hristina Morfova" National school of music and stage arts
Bulgaria 1 165
24 Tsvetelin Dimitrov
"Hristina Morfova" National school of music and stage arts
Bulgaria 1 165
25 "Kanarite" Orchestra Bulgaria 1 165
26 Deividas Sajieta and Guste Tumasonyte
Vievis music school
Lithuania 1 165
27 Pavel Alekseevich Gankevich
Asbest College of Art
Russia 1 165
28 Leonid Bertov
Faculty of Secondary Professional Education of L. V. Sobinov Saratov State Conservatory
Russia 1 165
29 Michał Dąbrowski
Academy of Art in Szczecin
Poland 1 165
30 "Ethno-Five" Ensemble
Department of folklore instrumental art of the St. Petersburg State Institute of Culture
Russia 1 165
31 Dinko Staykov
"Hristina Morfova" National school of music and stage arts
Bulgaria 1 165
32 Aleksandr Aleksandrovich Zaharov
Children's school of arts
Russia 1 165
33 Vytenis Danielius and Monika Ryskute
Lithuania National Accordion Union
Lithuania 1 165
34 Angel Chakarov
"Hristina Morfova" National school of music and stage arts
Bulgaria 1 165
35 Vytenis Danielius
Lithuania National Accordion Union
Lithuania 1 165
36 Stanimir Stalev and Gospodin Ivanov
"Hristina Morfova" National school of music and stage arts
Bulgaria 1 165
37 Valentin Todorov
"Emiliyan Stanev" Secondary School
Bulgaria 1 165
38 Joanna Jamrozik
State Music School Complex in Jarosław
Poland 2 90
39 Dimitar Petranov
"Dobri Hristov" National School of Arts in Varna
Bulgaria 2 90
40 Ivan Emilov Kedikov
"Emiliyan Stanev" Secondary School
Bulgaria 2 90
41 Margarita Vasileva Mircheva
"Emiliyan Stanev" Secondary School
Bulgaria 2 90
42 Filip Holtan
Kysucké Nové Mesto Elementary School of Art
Slovakia 2 90
43 Filip Kubaščík
Kysucké Nové Mesto Elementary School of Art
Slovakia 2 90
44 Arthur Angelov Kalchev
"Prof. Pancho Vladigerov" National School of Music and Stage Art
Bulgaria 2 90
45 Adam Zalesak
M. R. Štefánik Elementary Art School
Slovakia 2 90
46 Teodor Vladimirov Basarski
"Nauka - 1870" Community center
Bulgaria 2 90
47 Valentin Gavrailov
"Emiliyan Stanev" Secondary School
Bulgaria 2 90
48 Ensar Djulovic Bosnia and Herzegovina 2 90
49 "Dissonance" Formation
"Emiliyan Stanev" Secondary School
Bulgaria 2 90
50 Karolis Rauba
Siauliai music school number 1
Lithuania 2 90
51 Augustas Rimgaila
Siauliai music school number 1
Lithuania 2 90
52 Ieva Černiauskaitė
Kaunas 1st Music School
Lithuania 2 90
53 Modestas Kaminskas and Marija Kaminskaitė
Elektrenai Art School
Lithuania 2 90
54 Aurėja Matulionytė
Gargždų Music School
Lithuania 2 90
55 Sofia Pecherskih
V. Andreev Children's Music School
Russia 2 90
56 Svetlana Petrovna Harlanova
V. Andreev Children's Music School
Russia 2 90
57 Duet Nataliya Goldman and Victor Tarasov Estonia 2 90
58 Adrija Stonkutė
Gargždų Music School
Lithuania 2 90
59 Mantas Balnaitis and Marius Balnaitis
Kaunas 1st school of music
Lithuania 3 60
60 Kacper Świtalski Poland 3 60
61 Szymon Kukla
State Music School Complex in Jarosław
Poland 3 60
62 Adam Żyła
Primary Music School in Kańczuga
Poland 3 60
63 Anna Kondryakova
Children's music school
Russia 3 60
64 Juozas Vybornas Lithuania 3 60
65 Ernest Sawicki
Self-Government First Degree Music School with Polish and Lithuanian Language of Teaching in Puńsk
Poland 3 60