European Championship of Folklore 2020

# Performer Country First round place Second round place Points
1 "Graovche" Folklore choir at Children's-youth folklore ensemble
Center for support and personal development and Municipal Children's Complex
Bulgaria 1 1 620
2 "Dugo Selo" Tambura Orchestra
"Dugo selo" Music school
Croatia 1 2 420
3 "Latgale" Mixed choir
Daugavpils district cultural center "Vārpa"
Latvia 1 3 360
4 "Iris" Vocal group for cover songs
Municipal-Budgetary Cultural Center "Nikolskiy SKDC Polet" (structural subdivision "Poselok Gercen")
Russia 1 220
5 "Reiga"
Seni Religi Sebelas Maret University
Indonesia 1 220
6 Duet Nataliya Chokova and Darina Leleka
the Nikolaev city palace of culture and solemn events
Ukraine 1 220
7 "Avat" Ensemble Iran 1 220
8 Yanitsa Emilova Ivanova
Center for support and personal development - United children's complex
Bulgaria 1 220
9 "Devchata" Folklore group
Organization "Ruskaya kultura"
Slovakia 1 220
10 "Krakovienka" Folklore group Slovakia 1 220
11 "Milanovo" Dance group
"Probuda 1927" Community center
Bulgaria 1 220
12 Madlen Chobanova
"Lyubomir Pipkov" National School of Music
Bulgaria 1 220
13 "Kyustendilche" Children's-youth dance ensemble
United Children's Complex
Bulgaria 1 220
14 "Arqavaneh" Ensemble Iran 1 220
15 Valentin Todorov
"Emiliyan Stanev" Secondary School
Bulgaria 1 220
16 "Balkanski buket" Children's folklore group and "Aprilski zvancheta" Children's folklore group
"Prosveta 1927" Community center
Bulgaria 1 220
17 "Biser" KUD
"Biser" Arts society
Bosnia and Herzegovina 1 220
18 "ACIDAVA" Folklore Ensemble Romania 1 220
19 "Orfey" Vocal Formation
Society for Friendship with the Peoples of Russia and CIS
Bulgaria 1 220
20 PUTERI DULILLAH BINTI BADRUL HISHAM Malaysia 1 220
21 "Graovki" Folk choir
Center for support and personal development - United children's complex
Bulgaria 1 220
22 Valeriya Borislavova Delcheva - 12 years old
"Ivan Vazov 1999" Community center
Bulgaria 1 220
23 "Ahinora" Folklore group
"Ahinora 2006" Community center
Bulgaria 2 120
24 Margarita Vasileva Mircheva
"Emiliyan Stanev" Secondary School
Bulgaria 2 120
25 Menshikova Elena
Municipal-Budgetary Cultural Center "Nikolskiy SKDC Polet" (structural subdivision "Poselok Gercen")
Russia 2 120
26 Nina Toneva Nencheva
"Osmi mart" Kindergarden 2
Bulgaria 2 120
27 "Shareno gerdanche" Vocal group
"Osmi mart" Kindergarden 2
Bulgaria 2 120
28 Ivona Nikolaeva Konakchieva
"St. St. Cyril and Methodius" Secondary School
Bulgaria 2 120
29 Mariya Ivanova Dineva
"Zora 1945" Community center
Bulgaria 2 120
30 Ivan Emilov Kedikov
"Emiliyan Stanev" Secondary School
Bulgaria 2 120
31 Valentin Gavrailov
"Emiliyan Stanev" Secondary School
Bulgaria 2 120
32 "Kalinka" Children's folklore vocal group
"Radost 2" Kindergarden
Bulgaria 2 120
33 Stiliyana Nedelcheva Angelova
"Nikola Yonkov Vaptsarov" Primary school
Bulgaria 2 120
34 Yana Ivanova Kirilova at "Graovche" Children's and Youth Folklore Ensemble
Center for support and personal development and Municipal Children's Complex
Bulgaria 2 120
35 Vasilka Petrova
"Iskra 1954" Community center
Bulgaria 2 120
36 Dzhansu Daud
"St. Kliment Ohridski 1969" Community center
Bulgaria 2 120
37 Donna Lateva
"St. Kliment Ohridski 1969" Community center
Bulgaria 2 120
38 "Malkite zlatarcheta" Folklore group
"Razvitie 1885" Community center
Bulgaria 2 120
39 "Zlatarche" Folklore group
"Razvitie 1885" Community center
Bulgaria 2 120
40 Folklore trio
"Osmi mart" Kindergarden 2
Bulgaria 3 80
41 Vivian Georgieva Vlasova
"Radost 2" Kindergarden
Bulgaria 3 80
42 Yana Vidinova Bulgaria 3 80
43 Dr. Dario Cebic
"Dugo selo" Music school
Croatia 20