XII World Championship of Folklore "World folk 2022" - ONLINE

# Performer Country First round place Second round place Points
1 Wulan Muqi
Campus of Inner Mongolia National Preschool Teachers College
China 1 1 930
2 EI Band
Inner Mongolia Art Theatre, Inner Mongolia National Pre-shool Educators College
China 1 2 630
3 Vincitore 11 Jakarta
Gantari Gita Khatulistiwa
Indonesia 1 3 540
4 Igor Pishtikov
Children’s music school of arts № 19
Belarus 1 330
5 Natcharee Khayim
Passion Dance School
Thailand 1 330
6 Prof. Dr. Dario Cebic
"Dugo selo" Music school
Croatia 1 330
7 "Dugo Selo" Tambura Orchestra
"Dugo selo" Music school
Croatia 1 330
8 Biramanata
LKP Kusuka
Indonesia 1 330
9 Narimai and Bailiga
Inner Mongolia Folk Song and Dance Theater
China 1 330
10 Eerdunbuhe
Arts and Culture University of Inner Mongolia
China 1 330
11 Suerge
Inner Mongolia Folk Song and Dance Theatre
China 1 330
12 Wulan Muqi
Campus of Inner Mongolia National Preschool Teachers College
China 1 330
13 "Ey" Ensemble
Culture and Drama Institute of Inner Mongolia
China 1 330
14 Jozsef Terek Hungary 1 330
15 Hosna Fathi
Iranian Music Association
Iran 1 330
16 Ivan Segeevich Tarhov
Autonomous Non-Profit Cossack Organization "Kuban Cossack Military-Patriotic Cultural and Sports Center "Basko"
Russia 1 330
17 Kusi Rima
Hughes Schools Bolivian Folk Music Group
Bolivia 1 330
18 La Salle Dance Company – Folk
De La Salle University - Manila
Philippines 1 330
19 Martina Krumova Dibekova
"Svetlina - 1909" Community center
Bulgaria 1 330
20 FS Ensemble
Bina Kreativitas Anak Bangsa - Foundation
Indonesia 1 330
21 AO TE GEN GE RI LE
Inner Mongolia National Preschool Teachers College
China 1 330
22 Valentin Emilov Todorov
"Emiliyan Stanev" Secondary school
Bulgaria 1 330
23 Platova Ekaterina Alekseevna
"Vasilevskiy ostrov" Children's-youth center
Russia 1 330
24 Augustas Rimgaila
Siauliai music school number 1
Lithuania 1 330
25 Irena Kirilova and Nadya Kirilova
Children's center "Lozenets" Sofia
Bulgaria 1 330
26 "Balkandzhiyche" Junior group from Folklore formation
"Napredak - Elena - 1863" Community center
Bulgaria 2 180
27 Jahandar Maleki
Iranian Music Association
Iran 2 180
28 "Ahinora" Folklore group
"Ahinora 2006" Community center
Bulgaria 2 180
29 "Balkandzhiyche" Middle group from Folklore formation
"Napredak - Elena - 1863" Community center
Bulgaria 2 180
30 "Velichkovche" Children's Folklore Group
"Otets Paisiy 1930" Community center
Bulgaria 2 180
31 Aneliya Iliyanova Marinkova
"Vasil Levski" Primary school
Bulgaria 2 180
32 Krum Petrov Rusinov
"Svetlina 1909" Community center
Bulgaria 2 180
33 Velina Dimchova Konsulova
"Otets Paisiy 1930" Community center
Bulgaria 2 180
34 "Rhythm" Dance ensemble Ukraine 2 180
35 "Balkandzhiyche" Senior group from Folklore formation
"Napredak - Elena - 1863" Community center
Bulgaria 2 180
36 "Disonans" Formation
"Emiliyan Stanev" Secondary school
Bulgaria 2 180
37 "Iz Pertsem" Ukrainian Dance Ensemble Germany 2 180
38 "Көҕүөр" Female choir
"Partizan" Center of Folk Theatrical Art
Russia 2 180
39 "Belchinche" Children's group
"Svetlina 1909" Community center
Bulgaria 2 180
40 SMPN 92 Ensemble (SMP Negeri 92 Jakarta)
Gantari Gita Khatulistiwa
Indonesia 2 180
41 Jana Roseline (SMP Negeri 92 Jakarta)
Gantari Gita Khatulistiwa
Indonesia 2 180
42 E. Amarjargal
Amka dance studio
Mongolia 2 180
43 Puteri Kencana
Sekolah Seri Puteri
Malaysia 2 180
44 Tunas Tari Minden
Minden Height Primary School
Malaysia 2 180